Pudełko Refleksji

Dostępność: towar dostępny
Cena: 18,00 zł 18.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 2.33333
Producent: CIVITAS
Kod produktu: F380-693B2

Opis

Pudełko refleksji zawiera 28 technik pozyskiwania refleksji uczniowskiej.

Pudełko można stosować w różny sposób:

  • Nauczyciel losuje jeden z kartoników i poleca wszystkim uczniom wykonać polecenie na nim zwarte. Pudełko przypomina różne warianty technik i umożliwia różnorodność stosowanych na lekcji technik.
  • Nauczyciel poleca każdemu z uczniów wylosować jeden kartonik i wykonać polecenie na nim zawarte. Dzięki temu uczniowie uczą się różnych sposobów na refleksję. Nauczyciel może zmniejszyć liczbę kartoników, jeśli uzna, że któraś z technik nie jest w danym momencie dla uczenia się uczniów korzystna, a w ich miejsce może powielić te, które uzna za przydatne.

Propozycje w pudełku są opracowane w wersji dla uczniów.

 Stosowanie i rozwijanie refleksji uczniów ma dwa cele.

Po pierwsze –  pomaga uczniom się uczyć. Powoduje, że uczniowie głębiej zastanawiają się nad poznawanym tematem, a nie tylko przyswajają przekazywaną wiedzę. Uruchamiają myślenie i łączą znane już informacje z nowymi. Dzięki samodzielnej refleksji wiedza uczniów staje się „wewnętrzna” i trwalsza.

Druga korzyść jest niemniej ważna. Dotyczy nauczania. Nauczyciel mający wgląd w refleksje uczniów może dowiedzieć się, czy uczniowie osiągnęli cele, czy i jakim stopniu zrozumieli poznawany temat. Taka informacja jest niezbędna w planowaniu przez nauczyciela  następnych lekcji. Nauczyciel wie, czy może przejść do kolejnego tematu, a zarazem może lepiej dobrać metody dydaktyczne, by były jak  najkorzystniejsze dla uczniów.

 Wskazówki do pracy z refleksją uczniowską:

  • Warto, żeby refleksja ucznia została zanotowana w jego OK zeszycie po to, by mógł do niej wracać i śledzić swoje uczenie się i swój rozwój.
  • Warto refleksje uczniów omówić z całą klasą, by uczniowie zwrócili uwagę na przemyślenia innych. Można to zrobić w atrakcyjny sposób, na przykład tworząc kategorie do podanych przez uczniów refleksji i wspólnie umieszczając poszczególne refleksje w odpowiednich kategoriach. Można też polecić uczniom szukanie w ich refleksjach podobieństw i różnic. Dzięki temu uczniowie mają okazję powtórnie przemyśleć to, czego się nauczyli.

    Zapraszamy do artykułu o 9 technikach zapewniania oceny kształtującej >>>

        Więcej o pomocach Okejowych przeczytasz tutaj >>>

Pliki do pobrania:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl